Jūs atrodaties šeit

Pļaušanas serviss

17.06.

Pēdējais brīdis zāles pļaujai

Pirmais pļāvums jau lielākajā daļā lauku ir nopļauts skābbarībai. Vēl uz pļaušanu rindā var gaidīt zālāji ar vidējo (zied jūnija 2.–3. dekādē) un vēlo āboliņu (jūlija 1. dekādē). Dabīgo pļavu zelmeņi un zālāji ar stiebrzāļu pārsvaru pļaujami tikai sienam, jo šo nenopļauto augu barības vērtība ik dienu strauji samazinās. Arī šajā nedēļā proteīna saturs zāles paraugos ir samazinājies par 2–4%( īpaši ar stiebrzāļu pārsvaru), līdz ar to pastāv risks iegūt sliktas kvalitātes barību.

Lucernai arī ir pienācis pēdējais brīdis pļaušanai, tā jau ir sākusi ziedēt, un zaļās masas raža palielinās uz kokšķiedras rēķina.

Sekojiet līdzi laika prognozei, lai iespēju robežās savāktu sienu ziemas periodam bez lietus klātbūtnes.

Sagatavoja: Daiga Baltiņa,

LLKC speciāliste lopkopībā

 

09.06.

Zāle ir piemērota vairs tikai siena gatavošanai!

Gribētos ticēt, ka pirmos pļāvumus skābbarībā ir sagatavojuši visi dzīvnieku turētāji. Lietus, kas nedaudz atveldzē zemi, dos spēku ražīgiem atāliem, lai var turpināt kvalitatīvas lopbarības gatavošanu.

Pēdējo analīžu rezultāti rāda, ka kopraža pieaug vairs tikai uz kokšķiedras rēķina, jo tas ir vienīgais rādītājs, kas palielinās. Proteīns turpina stabili kristies par 2-4% nedēļā (sk.pielikuma tabulā). Kokšķiedra, kas pašreiz veidojas zālē, ir grūti sagremojama un slikti izmantojama atgremotāju organismā.

Proteīns zālājos ar stiebrzāļu pārsvaru jau ir nokrities praktiski līdz 10% atzīmei, tas nozīmē, ka siens arī būs vairs tikai stipri viduvējas kvalitātes.

Vidējas kvalitātes skābbarību vēl varētu sagatavot no āboliņa sējumiem Zemgalē un Latgalē.

Salīdzinoši labi zāles kvalitātes rādītāji ir Aizkraukles puses bioloģisko saimniecību sētajos zālājos (proteīns -15% un kokšķiedra- 25%), kas nodrošinās vidējas kvalitātes skābbarību slaucamajām govīm, bet labu skābbarību gaļas liellopiem. Siens no šāda zālāja vēl varētu sanākt labs.

Precīzāku informāciju pa novadiem un zālāju veidiem skatieties pielikumā.

Materiālu sagatavoja: Silvija Dreijere

02.06.

Skābbarības gatavošanas laiks

Čaklākie saimnieki savos zelmeņos pirmo zāli jau paguvuši nopļaut. Taču arī pārējiem saimniekiem jāpievērš uzmanība, lai nenokavētu īsto brīdi. Neskatoties uz sausumu, stiebrzāļu maisījumi sasnieguši pumpurošanās un vietām pat ziedēšanas fāzi, par ko liecina kokšķiedras daudzums – 27%. Līdzīga tendence redzama arī maisījumos ar tauriņziežiem, – proteīna līmenis sāk samazināties, bet kokšķiedra palielinās, kas nozīmē, ka ir laiks gatavot skābbarību.

Straujais zālāju masas pieaugums ir beidzies laukos ar stiebrzāļu pārsvaru. Pagājušajā nedēļā intensīvi masu ir audzējuši zālāji ar tauriņziežu sastāvu, vietām pat sasniedzot 34 t /ha. Zālāji ar lucernu turpina palielināt ražas apjomu, bet kokšķiedra palielinās (skat. tabulu).

Sagatavoja Daiga Baltiņa,

LLKC lopkopības konsultante 

25.04.2015

Atgādinājums tiem, kas vēl negatavo skābbarību!

Kurzemē pirmais pļāvums šodien, rīt ir jāsagatavo skābbarībā, Zemgales puses lopkopjiem tas ir jāpaspēj izdarīt līdz piektdienas iespējamajiem lietiem, Latgalē pirmais pļāvums jāsagatavo skābbarībā līdz sestdienas lietiem. Vidzemē, neskatoties uz sausumu arī ir jāgatavo lopbarība, jo kvalitāte pasliktinās (sk. tabulu pielikumā).

Sausnas saturs zālē ir zem 20% vai tikai nedaudz virs tiem, tāpēc zaļā masa ir jāapvītina.

Materiālu sagatavoja: Silvija Dreijere

24.05.2016.

Skābbarības gatavošanas sezona var sākties!

Kurzemē, Zemgalē un daļēji Latgalē ir jāgatavo skābbarība!

 “Pļaušanas servisa” ietvaros šogad dati par zāles attīstību un kvalitāti tiek apkopoti visos Latvijas novados: Kurzemē, Zemgalē, Latgalē un Vidzemē. Lietus, kas 14.un 15. maijā gāja pāri lielākajai daļai Latvijas deva zālājiem mitrumu un siltums, kas nāca pagājušajā nedēļā, nodrošināja īpaši labvēlīgus apstākļus zāles augšanai Kurzemē, Zemgalē un arī Latgalē. Vidzemē (Valmieras pusē) zālāji cieš no sausuma.

Zāles masa nedēļas laikā Kurzemē  mēslotos zālāju laukos ir palielinājusies par 30% līdz pat 80% un sasniegusi zaļās masas ražu 30 t/ha. Proteīna līmenis zālājos, kur pārsvarā ir stiebrzāles vēl ir nedaudz virs 16%, bet zālājos ar sarkanā āboliņa un lucernas pārsvaru – pārsniedz 20%. Gatavojot skābbarību šinī brīdī varam cerēt uz augstu proteīna līmeni skābbarībā, kas ļaus būtiski vairāk iegūt piena no rupjās lopbarības un ietaupīt uz proteīna piedevu iegādi. Skābbarību ar proteīna līmeni virs 20% ir ekonomiski vēlāk kombinēt ar kukurūzas skābbarību.

Arī bioloģiskajās saimniecībās Kurzemē ir jāgatavo skābbarība, lai arī raža ir uz pusi mazāka kā konvencionālajās saimniecībās, jo kokšķiedra zālē jau virs 21% , bet proteīns zem 20%.

Visintensīvāk zāle ir augusi Zemgalē. Zāles masas palielinājums ir 50 līdz pat pāri 70% nedēļas laikā, lai gan jāsaka, ka kopmasa tauriņziežu zālājiem ir pārsniegusi tikai 20 t/ha atzīmi. Stiebrzāļu maisījumus ir steidzīgi jāgatavo skābbarībā, jo proteīns ir zem 15%.

Bioloģiskajās saimniecībās jāgatavojas skābbarības gatavošanas sezonai.

Latgalē zālāji ar stiebrzāļu pārsvaru arī šonedēļ ir jāgatavo skābbarībā, ja gribam iegūt kvalitatīvu skābbarību, lai arī ražība ir ~ 15t/ha. Laba raža gandrīz 25 t/ha jau ir lucernas zālājiem. Sarkanais āboliņš šogad ir “domīgs” un pagaidām zalās masas raža ir tikai 14 t/ha.

Vidzemē zālāji ir vismazākie, jo cieš no sausuma, un ražība ir ~ 5 t/ha.              

Precīzāku informāciju par zālāju attīstību un kvalitāti skatīt pielikuma tabulā.

Materiālu sagatavoja: Silvija Dreijere, Lopkopības nodaļas vadītāja